All

Mirek szoltysek wiek

Mirek szoltysek wiek

Mirek szoltysek wiek

Mirek Szołtysek (ur. 1963 w Gierałtowicach) – śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską, redaktor Gazety Rybnickiej, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor cotygodniowych felietonów publikowanych w Dzienniku Zachodnim i katowickim wydaniu Echa Miasta

Tłumaczy, że tradycji nie można się nauczyć w ciągu jednego dnia.

Ona była zawsze obecna w naszym domu. Wiadomo, że z przekazywaniem jej z pokolenia na pokolenie bywa różnie, bo czasy i ludzie się zmieniają, dzieci zakładają swoje rodziny. Ale ważne jest, by człowiek – niezależnie od tego, skąd pochodzi, umiał opowiadać o miejscu, w którym się urodził. Nie ma większego skarbu niż ten.

Bez tradycji czułbym się bardzo pusty. Najwięcej nauczyła mnie mama, bo ojciec zajmował się pracą. Było nas pięciu w rodzinie, więc nie było łatwo. Przede wszystkim nauczeni jesteśmy rodzinnego życia, roboty, nieraz bardzo ciężkiej. Umiemy się podzielić tym, co mamy. Nie tylko z rodziną – stwierdza Mirek Szołtysek.

Zanim Mirek Szołtysek zawodowo i na dobre związał się z muzyką, pracował w hutnictwie.

Przez 20 lat pracowałem w hucie, bo trzeba było z czegoś żyć. Ale nie miałem z tego większej satysfakcji. W 2000 roku moja głowa już tego obciążenia nie wytrzymała i postanowiłem zrezygnować. Musiałem dokonać wyboru, a w tych czasach, kiedy nie było pracy, było to dosyć ryzykowne. Tymczasem o estradzie marzyłem od bajtla – opowiada.

Na Śląsku, kiedy były urodziny, to często pojawiała się gitara albo akordeon. W tym duchu zostałem też wychowany.

Mirek Szołtysek nie ukrywa, że kocha przyrodę i zwierzęta. Zabiegany piosenkarz stara się też znaleźć wolną chwilę na swoją największą pasję.

Mam pełno kanarków w domu. Ale hoduję też gołębie pocztowe. Swoją pasję kontynuuję od lat, bo to też jest kolebka śląskości. Nie mieszkam w willi czy nowym budownictwie, tylko w pięknym starym familoku. Tu się czuję najlepiej – opowiada.

mirek szoltysek wiek
mirek szoltysek wiek